Stát (proč ne) jako firma

18. 11. 2017 19:00:28
Už dlouho mě překvapuje, jak je ve značném procentu populace rozšířená přitažlivost výroku "vést stát jako firmu", který pochází od Andreje Babiše. Proč je tento požadavek pochybný?

Jako inspirace mi posloužil článek Miloše Čermáka http://ekonom.ihned.cz/c1-65948290-stat-jako-firma . Už dlouho mě překvapuje ve značném procentu populace rozšířená přitažlivost výroku "vést stát jako firmu" pocházejícího od Andreje Babiše. U mnoha lidí působí tento výrok jako pozitivní hodnocení fungování firem, které je přenositelné do politiky a řízení procesů ve struktuře státních institucí. Miloš Čermák v uvedeném článku definuje své pevné tvrzení a píše, že je nutné probudit se "... ze snu, že stát lze řídit jako firmu a že ti, kteří úspěšné firmy mají, se tohoto úkolu (řídit stát) mohou chopit. Není to tak. Politika je profese jako každá jiná a stát není firma." Souhlasím na sto procent a chci k tomu ještě něco dodat. Překvapuje mě, že tak značný počet voličů ANO zřejmě nikdy nemohl nahlédnout pod pokličku "úspěšného byznysu" a zhodnotit třeba i podle veřejných zpráv, jak dost často takový byznys negativním způsobem funguje. Úspěšný byznys dáváme do uvozovek zejména proto, že úspěch může být chápán nejrůznějším způsobem z pozice vlastníků, akcionářů, manažerů nebo obyčejných zaměstnanců. Např. úspěch dosažený pro vlastníka firmy může znamenat v dnešní asociální formě kapitalismu významný neúspěch v mzdových požadavcích zaměstnanců. Je třeba si uvědomit, že hlavním kritériem úspěšného majitele, podnikatele, manažera je maximalizovat zisk s požitím legálních a někdy i nelegálních postupů. Jestliže má být politika a řízení státu prováděno jako u firmy, pak musíme hledat podobné cílové kritérium úspěšného řízení, které je ekvivalentem k finančnímu zisku ve firmě. Podle mého přesvědčení by takové hodnotící kritérium kvality řízení státu mělo zasahovat do více oblastí, které by se měly vyhodnocovat pravidelně pro rozhodnutí o kladném či záporném vývoji společnosti i jejích občanů. Každá z takových oblastí (sociální, kulturní, životní úroveň, mezinárodní působení, efektivnost státního aparátu atd.) může mít jiný význam a vliv na prosperitu společnosti jako celku. Proto takové hodnocení není jednoduchým úkolem a rozhodně nelze dojít k průhlednému číslu jako je zisk firmy. Obecné statistiky samy o sobě nemohou dost výrazně směrovat řízení státu a nejsou pro tento účel příslušně strukturovány. Nevím zatím o žádné struktuře kritérií zahrnující s potřebnými váhami podklady pro hodnocení prosperity. Zde můžeme uvést výběr dalších konkrétních významných rozdílů mezi řízením firmy a politickým řízením chodu státu:

Firma

  1. Demokratické rozhodování ve firmě nemá nic společného s demokratickými procesy ve společnosti. Dokonce takové rozhodování ani nelze ve firmě nastavit, aniž by to vedlo s vysokou pravděpodobností k omezení akceschopnosti a dalším negativním vlivům.

  2. Zaměstnanci mohou být informováni svým managementem jen zcela rámcově o procesech ve firmě a mají na ně jen velmi omezený vliv. Řízení firmy je založeno na hierarchii vlastníků a vyššího managementu a má rozhodně blíže k autoritativnímu režimu než k demokracii. Vzpomínám si, jak u různých firem byla deklarována snaha o projevení "demokratických principů" spočívající na rozdání anonymních dotazníků s otázkami typu "V čem se vám vaše firma nelíbí a co byste chtěli zlepšit?". Samozřejmě, že pokaždé tyto akce neměly žádný efekt a hlavní slovo měl "osvícený" direktor a/nebo majitel.

  3. Kvalifikační parametry, zejména u vyššího managementu jsou často závislé na vzájemných známostech, kdy sociální nebo odborná inteligence je druhořadým nebo i posledním požadavkem. Toto často (nebo většinou?) platí i o majitelích, kteří mohou projevovat snahy řídit firmu, třeba i z ciziny. Tito majitelé oplývají inteligencí zcela závislou na způsobu získání firmy, na svém sociálním původu, vzdělání apod. I když tato integrální inteligence není nijak oslnivá, přesto mohou být tito lidé jediným rozhodujícím činitelem i ve složitých situacích, na které už nestačí. Zásadně je chybná představa majitelů nebo vysokých manažerů, že nemusí zvládat odbornosti produkované firmou vůči klientům.

  4. Podobně jsou zkreslené i požadavky na kvalifikaci zaměstnanců (pokud vůbec nějaké byly definovány), kdy je potřeba najímat odborné "kádry", které budou zejména povolné a nebudou příliš přemýšlet o zadaných pracovních úkolech. Rovněž nižší management nebo obyčejní zaměstanci nesmějí představovat nebezpečí v tom, že budou konkurovat vedení firmy a budou mít ambice se v něm nějak uplatnit a dostat se do rozhodovacích procesů.

Řízení společnosti, politika

Možná, že nám současná realizace politického řízení společnosti může řízení firmy připomínat, ale domnívám se, že jde o podobnosti s negativními dopady na fungování společenských procesů. Jde o to, vymanit se z dojmu, že ono to "nějak funguje", protože víme o mnoha případech zneužití politické moci, bez ohledu na dopady na občany, enormní nekontrolované finanční výdaje a další důsledky nekvalifikovaného rozhodování v různých obastech řízení. Řízení společnosti je nutné stále chápat v idealistickém smyslu pozitivního vývoje vedoucího ke stoupající životní úrovni občanů. Demokracie je definována takto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Demokracie a musejí existovat instituce občanské společnosti, aby mohly být zajištěny osobní a politické svobody. Snad nejhorším možným vývojem politického řízení společnosti je spojení politiky a justičních orgánů s byznysem, což se často označuje jako klientelismus https://www.lidovky.cz/randak-vzpomina-na-eru-topolanka-d4d-/zpravy-domov.aspx?c=A171110_131232_ln_domov_jho . Proto je potřeba kontrolními a legislativními opatřeními klientelismu bránit a odhalovat ho. Řadu nežádoucích procesů převzatých z řízení firmy do řízení společnosti je tedy potřeba upravit tak, aby plnily demokratické procesy a nikoliv kapsy politiků. Zatímco procesy řízení firmy jsou velmi používané i s cílem lépe organizovat její výkony, není nám známa analýza integrovaného procesního řízení politického fungování státu s cílem ho optimalizovat. Důvodů proto může být velmi mnoho i proto, že každá procesní náprava může být kvůli demokratickým procesům neprůchodná. Dále uvedeme jen několik hlavních příčin, na kterých je vidět, že optimalizaci řízení státu nelze odvozovat od procesů řízení ve firemním prostředí.

  1. Konkurenční vztahy mezi podnikatelskými subjekty, jež jsou ve vlastnictví nebo pod vlivem politiků a hrají roli na platformě politického vyjednávání.

  2. Významný možný střet zájmů účastníků politických procesů v kolizi s navazujícími zisky firem či jiných zájmů politických subjektů a osob v nich zapojených.

  3. Nutná "otevřenost" procesů politických opatření vyžadujících podporu při hlasování v přímé nebo zastupitelské demokracii. Ve firmě se nehlasuje.

  4. Široká diskuse v celém průběhu přípravy a schvalování politických opatření. Ve firmě se nediskutuje.

  5. Podle předchozích dvou bodů je firemní rozhodování ovšem operativnější, což nelze uplatnit v politickém řízení společnosti.

  6. Hospodářská politika státu by mohla mít velmi blízko ke stylu hospodaření ve firmě, ale domníváme se, že ostatními politickými vlivy a demokratickými principy je její "jako" firemní řízení z výše uvedených příčin nedosažitelné. Zde bychom si naopak přáli, aby tato oblast možná převzala trochu více z modelu firemních financí, tedy více autoritativního dohledu a kontroly.

Autor: Jindřich Pacovský | sobota 18.11.2017 19:00 | karma článku: 17.23 | přečteno: 697x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

V Rusku se nekonaly volby, ale vyhlášení vůdce zločineckého gangu

Ne, opravdu nelze v Rusku mluvit o svobodných volbách a nejen těch prezidentských. Zástupci skutečné opozice jsou zavíráni do vězení nebo rovnou vražděni. Západ nesmí uznat násilnického mafiána Putina za ruského prezidenta.

18.3.2024 v 12:30 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 304 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Sedm stupňů do Sokola

Jak slepá musela starostka být, když její asistentka, které každý měsíc strhávali část platu na její dluhy, přicházela s luxusními kabelkami, nákladnými šperky aměla prostředky na drahé zahraniční zájezdy.

18.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 449 | Diskuse

Radomil Bábek

Je údělem Čechů prožít v každé generaci dvě totality?

Jak se asi cítili lidé, kteří přežili jednu totalitu, aby si za pár let svobody s hrůzou uvědomili, že už zase žijí v totalitě jiné? Možná, jako my. Jestli jsme po roce 1989 něco nečekali, pak návrat socialismu.

17.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 857 | Diskuse

Josef Nožička

Když Evropský parlament žaluje Evropskou komisi (u Soudního dvora Evropské unie)

Při čtení zprávy o rozmrazení peněz orbánovskému Maďarsku si někteří dost možná vzpomněli na letošní summit lídrů EU, na němž došlo nečekaně rychle ke schválení pomoci ve výši 50 miliard eur Ukrajině.

17.3.2024 v 8:10 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 604 |

Petr Kubík

Jak dohnat západ?

Každý z nás, ať už je jakéhokoliv věku, už nejspíše někdy slyšel slavné a opakované heslo - dohnat západ.

17.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 2793 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 547

Praktik i teoretik přes počítače a elektroniku snažící se o racionální směřování našeho denního života. Bez velkých slov chci jednoduše a někdy šťouravě komentovat to, co se mi v našem světě nelíbí. Také si chci troufnout i na chválení, což bývá daleko složitější.

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...